DON SPHYNX ( DSP non) - bezsrstá mačka

                 Záznamy o existencii bezsrstých mačiek siahajú až do obdobia aztéckej kultúry. V neskoršom období bola ich prítomnosť popísaná v Mexiku r.1900, v Indii a v Maroku r. 1934 a Paraguaji r. 1939. Vzhľadom nato, že v tomto období sa nikto nezaoberal chovom bezsrstých mačiek, jednotlivé exempláre vyhynuli. Príroda však aj v tomto prípade dokázala svoju silu pre zachovanie druhu a ponúkla ľudstvu druhú šancu. Prvý jedinec - bezsrstá mačka, sa narodila vo vrhu domácich mačiek r. 1966 v Ontáriu ( Kanada ). Ďalší výskyt bezsrstej mačky bol zaznamenaný r.1974 vo Wadene ( štát Minnesota, USA ). Koncom 70. rokov sa objavili ďaľšie tri bezsrsté mačky v Kanade, v uliciach Toronta. Pre veľký záujem chovateľov zachovať tento druh bezsrstej mačky, sa objavili prvé úspechy v jej šľachtení a chove. Toto nové plemeno bezsrstej mačky dostalo názov SPHYNX. Podľa krajiny pôvodu sa často používa aj názov kanadský sphynx.

                 Zázraky sa dejú aj tým, že na " druhom konci " sveta sa mne r. 1987 narodilo prvé dieťa ( syn ) a v tomto roku sa v Rostove na Done ( Rusko ), v chove skúsenej chovateľky narodila vo vrhu domácich mačiek unikátna bezsrstá mačka " Varija". Varija je pramatkou novej rasy všetkých bezsrstých mačiek, ktorým bol udelený názov DON SPHYNX ( donský sphynx ). Rodová mačka Varija sa stala výnimočnou hlavne tým, že na rozdieľ od kanadských sphynxov bola nositeľkou dominantného génu " HR " pre bezsrstosť, ktorý sa prenáša aj na všetkých jej potomkov. Tento dominantný gén " HR " je hlavným znakom, ktorým sa Don Sphynx odlišuje od kanadského Sphynxa, u ktorého je tento gén " hr " recesívny. Na žiadosť organizácie chovateľov mačiek TICA, bol Don Sphynx v roku 1997 uznaný Svetovou organizáciou chovateľov WCF. V máji roku 2006 v Ríme bol uznaný aj Európskou organizáciou chovateľov ušlachtilých mačiek FIFe a bol mu priznaný štandard rasy a EMS code " DSP non " . Aktuálne je Don Sphynx vo FIFe v štádiu 1. stupňa uznania, to znamená, že mu môže byť na výstavách FIFe priznaný titul max. interšampiona. Plné uznanie Don Sphynxa vo FIFe sa očakáva od januára 2009.


                  DON SPHYNX ( donský sphynx ) " DSP non " - charakteristika : Don Sphynx je temperamentná, zvedavá, nekonfliktná, tichá, milujúca a nenáročná mačka. Telo Don Sphynxa je elegantné, pružné s pevnou kostrou a strednej veľkosti. Musí mať silné zadné nohy, ktoré sú dlhšie ako predné. Vyznačuje sa oválnymi labkami, na ktorých vynikajú dlhé prsty ( opičie prsty ) , medzi ktorými sú tzv. plávacie blany. Chvost Don Sphynxa je dlhý, rovný, silný s oblým koncom. Hlava Don Sphynxa má klinovitý tvar s výraznými lícnymi kosťami a očnými oblúkmi. Čelo je rovné s vráskami, profil nosa je stredne dlhý s oblým zakočením a miernym stopom. Brada je silná. Uši Don Sphynxa sú veľké, otvorené, mierne naklonené dopredu s oblým ukončením. Šírka ucha je menšia ako vzdialenosť medzi ušami. Oči Don Sphynxa sú veľké, mandľovitého alebo citrónového tvaru ( orientálny nádych ). Akákoľvek farba očí je prijateľná, ale modrookí jedinci sú v súčasnosti hitom. Povrch tela Don Sphynxa pokrýva pružná elastická koža, príjemná na dotyk, s vráskami na hlave, krku, slabinách a nohách. U niektorých jedincov môže byť hlava, nos, nohy a chvost osrstené, dĺžka srsti nesmie presahovať 2 mm. Totálne holé mačky sú však najlukratívnejšie a na výstavách preferované. Mali by mať však hmatové fúziky - nie je to podmienka. U malých mačiatok sa môže vyskytnúť jemné osrstenie, ktoré by malo do 2 rokov zaniknúť. Sfarbenie Don Sphynxa môže byť rozmanité. Pri posudzovaní sa najviac bodov prideľuje za úplnú bezsrstosť a správnosť vráskovania kože. Starostlivosť o Don Sphynxa je nenáročná. Don Sphynx je najviac citlivý na prostredie, v ktorom žije - škodia mu veľké výkyvy teplôt a prašné prostredie. Jeho čistota sa udržuje kúpeľom ( 4 x mesačne ), prípadne utretím pokožky navlhčenou jemnou špongiou. Ostatné detaily starostlivosti o Don Sphynxa vám v prípade potreby ochotne poskytnem.


Bengálska mačka

bližšie informácie o tomto vzácnom plemene mačky chovanej v našej chovateľskej stanici Sdyron, SK nájdete na našej webovej stránke www.bengalcat.sk
Naša chovateľská stanica SDYRON*SK sa nachádza v údolí chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy, pod zrúcaninami Košeckého hradu z obdobia r.1560, v dedinke Malé Košecké Podhradie. Malebná scenéria takéhoto prostredia je vhodnou inšpiráciou k chovu tak ušľachtilých tvorov, akými sú mačky.

V súčasnosti je v našej chovateľskej stanici SDYRON*SK nosným programom chov dvoch ušľachtilých plemien mačiek - Don Sphynx ( DSP non ) a Bengálska mačka ( BEN ).

Našou zásadou v chove je dávať prednosť kvalite pred kvantitou. Ako dôkaz nášup tvrdenia je aj krásny párik Don Sphynxa ( DSP non ) dovezený ako prvý svojho druhu do Slovenskej republiky.

Dovoľte mi v krátkosti predstaviť Vám plemená mačiek chovaných v našej chovateľskej stanici